Témata k doktorskému studiu
pro rok 2024/2025
program Řízení a ekonomika podniku
ÚSTAV EKONOMIKY
prof. Ing. Alena Kocmanová, Ph.D.
- Cirkulární ekonomika a vybrané ukazatele pro její hodnocení.
Cílem práce bude analyzovat současný stav poznání o cirkulární ekonomice a navrhnout ukazatele, které hodnotí cirkulární ekonomiku. - Dopady a vlivy ESG a inovačních faktorů na udržitelné obchodní modely
Cílem je zaměřit na vlivy a dopady environmentálních, sociálních a corporate governance (ESG) faktorů na budování udržitelných obchodních modelů společností a pomocí metaanalýzy a matematicko-statistických metod analyzovat výsledky výzkumu v mezinárodním kontextu využitím literárních rešerší. Hlavní výzkumnou otázkou je, zda je možné na širokém základě analyzovaných výsledků výzkumu potvrdit obecný závěr dopadu ESG a inovačních faktorů na udržitelné obchodní modely.
doc. Justyna Łapińska, Ph.D.
- Zelené kompetence zaměstnanců a rozvoj odpovědných inovací v průmyslových podnicích
Zelené kompetence zaměstnanců jsou základním prvkem řízení lidských zdroju. Tento prvek řízení získává v mnoha organizacích stále větší význam. Hlavním cílem práce je výzkum vlivu zelených kompetencí zaměstnanců na jejich inovační chování vedoucí k implementaci odpovědných inovací.
doc. Ing. Marie Pavláková Dočekalová, Ph.D.
- Cirkulární obchodní modely
Cílem výzkumu je rozvoj cirkulárních obchodních modelů. To znamená vývoj obchodních modelů, které jsou v souladu s oběhovým hospodářstvím a usilují o zúžení, zpomalení a uzavření oběhu zdrojů.
doc. Ing. Marek Zinecker, Ph.D.
- Role angel investování v kontextu start-upových projektů ve vybraném odvětví
Financování start-upových projektů závisí do značné míry na existenci trhu angel investorů. Zájem této investorské skupiny se sice koncentruje typicky na odvětví ICT, nicméně narůstá i objem kapitálu investovaný do jiných odvětví. Disertační práce se soustředí na zhodnocení investičních strategií angel investorů ve vybraném sektoru s ohledem na životní cyklus start-upového projektu.
ÚSTAV FINANCÍ
doc. Ing. Vojtěch Bartoš, Ph.D.
- Systém hodnocení ekonomických ukazatelů společností a jejich informační podpora
V současné době pomáhají informační technologie ve všech sférách fungování společností. Možnost mít správné informace okamžitě k dispozici přitom ovlivňuje možnost okamžitého a správného rozhodování vedoucího k „úspěchu“ společnosti. Cílem disertační práce bude identifikace systémů hodnotících relevantní ekonomické ukazatele společností, analýza, zhodnocení informační podpory a návrh nejvhodnějšího systému informační podpory.
prof. Ing. Mária Režňáková, CSc.
- Vybrané otázky určování hodnoty podniku
Přístupy ke stanovení hodnoty podniku vycházející z očekávaného budoucího cash flow jsou velice citlivé na odhad parametrů typických pro obor podnikání. Cílem práce bude analyzovat specifika vybraného oboru a zakomponovat je do modelu určování hodnoty podniku.
ÚSTAV INFORMATIKY
doc. Ing. Radek Doskočil, Ph.D., MSc
- Hodnocení ekonomického dopadu umělé inteligence na podniky
Výzkum se zaměří na analýzu současného stavu využití umělé inteligence ve vybraném sektoru ekonomický činností s cílem navrhnout model hodnocení resp. měření ekonomického dopadu přijetí aplikací umělé inteligence na podniky v daném sektoru. - Hodnocení intelektuálního kapitálu v kontextu znalostního managementu
Výzkum se zaměří na kritickou analýzu současných přístupů měření intelektuálního kapitálu ve znalostním managementu s cílem navrhnout model hodnocení intelektuálního kapitálu odrážející aktuální trendy v podnikání.
ÚSTAV MANAGEMENTU
doc. Ing. Vít Chlebovský, Ph.D.
- Univerzitní centra podpory podnikavosti a jejich vazby na podnikatelské ekosystémy
Výzkum zaměřený na rozvoj podpory podnikavosti v rámci univerzitního vzdělávání a jeho dopadů na podnikatelské ekosystémy v rámci regionů.
doc. Ing. Lucie Kaňovská, Ph.D.
- Význam servitizace a smart (digitální) servitizace podniků z hlediska udržitelného rozvoje
Důvody, které vedly podniky ke strategii servitizace, byly v poslední době doplněny celospolečenským globálním trendem snahy o udržitelný rozvoj. Cílem tématu je zmapovat význam servitizace a smart servitizace podniků z hlediska udržitelného rozvoje. - Přínosy pokročilých služeb poskytovaných podniky
Současní výrobci poskytují ke svým výrobkům také pokročilé, např. smart služby. Tyto služby přinášejí mnoho výhod jak výrobním společnostem, tak i jejich zákazníkům. Cílem tohoto tématu je prozkoumat, které přínosy pokročilých služeb jsou pro výrobní podniky významné.
doc. Ing. Pavla Marciánová, Ph.D.
- Rodinné podnikání - výzvy současného podnikatelského prostředí
Disertační práce se zaměřuje na strategie, které volí rodinné podniky při zvládání krizí, krizového řízení a konfliktních situací. Uvedené strategie budou zkoumány z pohledu výkonnosti na vybraném vzorku rodinných podniků.
doc. Ing. Petr Pirožek, Ph.D.
- Podnikatelský ecosystém – modelové řešení na vybraném odvětví
Výzkum bude zaměřen na stanovení nejvýznamnějších prvků/ součástí podnikatelského prostředí vybraného odvětví a jejich ověření na vybraném vzorku organizací. Za použití vybraných metod bude stanoven vliv působících prvků/součástí ovlivňující prosperitu organizací ve vybraném odvětví a jejich modelové řešení. (S ohledem na rozsah a hloubku výzkumu se předpokládá pouze interní forma studia). - Corporate Governance – stanovení nejvýznamněji působících činitelů spojených s výkonem správy a řízení organizace
Řešená problematika má za cíl popsat fungování Corporate Governance (CG) ve vybraných organizacích. Na základě provedeného výzkumu prostřednictvím kvantitativních/kvalitativních metod budou stanoveny relevantní činitelé (kompetence, kvalifikace, role, způsoby rozhodování atd.) ovlivňující efektivní a účinnou CG v organizacích. (S ohledem na rozsah a hloubku výzkumu se předpokládá pouze interní forma studia). - Výzkum relevantních faktorů působících v programu expatriace manažerů v nadnárodních společnostech
Předmětem výzkumu je provedení šetření ve vybraných pobočkách nadnárodních společností působících v tuzemsku, případně v zahraničí dislokovaných pobočkách tuzemských nadnárodních společností. Na základě použití kvantitativních/kvalitativních metod budou stanoveny relevantní faktory spojené s úspěšností expatriace v mezinárodním managementu, zdůvodnění jejich využití a stanovení přínosů expatriace pro nadnárodní společnosti. (S ohledem na rozsah a hloubku výzkumu se předpokládá pouze interní forma studia).
doc. Ing. Robert Zich, Ph.D.
- Rozvoj značky u podniků charakteru startup a spin-off
Rozvoj značky nově vznikajících podniků má mnohá specifika. Podniky v této fázi nemají jasně definovaný podnikatelský model a je třeba vycházet z jejich specifických potřeb. Pro rozvoj teorie a praxe brand managementu je třeba definovat přístupy, reflektující podstatu startup a spin off podniků. - Strategické řízení podniků vznikajících v rámci univerzitního inovačních a podnikatelských ekosystémů
Strategické řízení podniků v prostředí univerzitních ekosystémů se opírá o standardní přístupy, které neodráží specifika jejich fungování. Prostor pro rozvoj teorie a praxe managementu vyplývá ze specifického charakteru fungování těchto podniků i ekosystémů samotných. - Rozvoj přístupů validace podnikatelských nápadů a inovací
Principy validace podnikatelských nápadů se uplatňují u nových projektů i existujících firem. Dynamika vývoje prostředí vyžaduje, aby byl potenciál jejich rozvoje zhodnocen co nejefektivněji. Klasické přístupy tržního výzkumu selhávají, a proto je z pohledu teorie i praxe třeba hledat přístupy nové.