Elitní univerzita z Clevelandu zkoumá s VUT podnikavost na jižní Moravě
Spolupráce Vysokého učení technického v Brně s Case Western Reserve University (CWRU) z Clevelandu dostala další impuls. Tím je probíhající kurz Beyond Sillicon Valley, který mapuje role klíčových hráčů v podnikavých ekosystémech, propojuje studenty s experty z praxe a aktuálně zkoumá podoby inovací a podnikání na jižní Moravě. Na kurz navázala březnová studijní cesta zástupců CWRU, která se zaměřila na vybrané aktéry inovačního a podnikatelského prostředí na Brněnsku.

Úspěšná meziuniverzitní spolupráce má svůj počátek v roce 2022, kdy Vít Chlebovský z Fakulty podnikatelské VUT (FP VUT) absolvoval výzkumnou stáž na CWRU. Klíčovým byl kontakt s profesorem Michaelem Goldbergem, který vedl k úspěšnému získání Fulbrightova stipendia na výzkum zaměřený na podporu podnikavosti na univerzitách v USA. Michael Goldberg je výkonný ředitel Veale Institute for Entrepreneurship při CWRU a současně je garantem kurzu Beyond Sillicon Valley, který studující seznamuje s fungováním a strukturou podnikavého ekosystému, především mimo známá technologická centra. Online kurz je dostupný na platformě Coursera a za 10 let jím prošly tisíce studujících z celého světa.
Dvousemestrální kurz se v akademickém roce 2024/25 zaměřuje na region jižní Moravy, kdy se přímo do výuky v Clevelandu vzdáleně připojují brněnští odborníci a diskutují s tamními studujícími. Pozvání přijali investor Jiri Hlavenka, Markéta Filipenská z JIC, Michal Urban z Czechinvest, Eva Konečná z Flen Health nebo nezapomenutelná Barbora Buhnova, spoluzakladatelka Czechitas. Součástí výuky byla také skvělá diskuze s absolventy FP VUT Veronikou Ulrichovou, Martinem Očkem a Ondřejem Šestákem.
Na specifické téma kurzu navázaly návštěvy zástupců CWRU v Brně. Na podzim 2024 jej navštívila Tiffany Cashon, ředitelka inovačního centra Sears think[box], které na CWRU vytváří zázemí pro univerzitní podporu podnikavosti. Dosavadní spolupráci pak završila březnová studijní cesta MBA a bakalářských studentů z Clevelandu vedená Michaelem Goldbergem, Michaelem Hillem a Anastasiya Sembay, která se zaměřila na seznámení s brněnským podnikavým ekosystémem.
Na programu byla například diskuze na Magistrátu města Brna o roli místní samosprávy nebo návštěva brněnského podniku Thermo Fisher Scientific, globálního lídra v elektronové mikroskopii. Součástí byla také panelová diskuse o podnikatelském myšlení v turbulentní době, exkurze v JIC, na CEITEC VUT nebo pohled do zázemí univerzitních spolků strojLAB a TU Brno Racing či seznámení s činností úspěšných studentských startupů Plastic guys, Wikarska Symbiotics, OMG Robotics nebo Duncal Technologies. Cesta hostů vedla také do Jihlavy na exkurzi do tradiční sklárny Kryf a do Prahy na závěrečné setkání v Kampusu Hybernská, do akcelerátoru StartupYard nebo na diskuzi v Americkém centru.
„Česká republika patří mezi světové lídry v oblastech, jako je bezpečnost, zdravotnictví a vzdělávání. Většina obyvatel zde nemá problém naplňovat své základní potřeby a těší se velmi vysoké kvalitě života. Přesto akademičtí i vládní představitelé usilují o rozvoj startupového ekosystému napříč celým regionem. Na první pohled se může zdát, že budování podnikatelského prostředí tam, kde nic zásadně nechybí, není nutné. Osobní zkušenost s tímto úsilím v Česku na mě však silně zapůsobila a změnila můj pohled na podnikání – nejen jako na ekonomickou aktivitu, ale i jako na nástroj pro udržení talentu, posílení dlouhodobé odolnosti a zvýšení míry soběstačnosti,“ sdílel své dojmy z cesty do ČR Vidyut Veedgav, bakalářský student počítačových věd a matematiky na CWRU.
„Spolupráce VUT s Case Western Reserve University ukazuje, že podnikavost není jen o byznysu, ale o způsobu myšlení, který připravuje studující i širší akademickou komunitu na dynamicky se měnící svět,“ uvedl Vít Chlebovský, iniciátor partnerství s americkou univerzitou a současný proděkan FP VUT. Chlebovský také poděkoval všem, kteří se na spolupráci podíleli a podílí, ať už jako organizátoři, hosté či účastníci akcí.

Case Western Reserve University, založená v roce 1826, je prestižní výzkumná univerzita v Clevelandu, která se pyšní více než dvaceti nositeli Nobelových cen. Patří mezi TOP americké univerzity v medicíně, technologiích a inženýrství – právě zde vyvinuli první MRI skener. Úzce spolupracuje s Cleveland Clinic a díky programům jako Beyond Silicon Valley propojuje studenty s inovacemi po celém světě.
Spolupráce VUT a Case Western Reserve University je součástí Inovačního a podnikavého ekosystém VUT contriBUTe.
Související: VUT prohlubuje spolupráci s Case Western Reserve University v Clevelandu
Autor | Mgr. Petr Kubíček |
---|---|
Publikováno |